Polska Publicystyka

Grzegorz „Gabor” Jędrzejewski o Rosji, Akademii i Turbokozaku

Zapraszamy do wywiadu z Grzegorzem Jędrzejewskim, z którym porozmawiał Marcin Rogiński.

Który zawodnik w historii Turbokozaka był najlepszy w Pana oczach?

Grzegorz Jędrzejewski: Pamiętajmy o lekko zabawowej formule TurboKozaka – czyli piłka nożna z przymrużeniem oka oraz o tym, że są to konkurencje okołopiłkarskie. Chyba najlepsze wrażenie piłkarsko zrobił na mnie Piotr Zieliński. Młody, pewny siebie piłkarz po którym już wtedy było widać, że wie o co chodzi i przyszłość będzie należała do niego! Jestem pewien, że będzie to regularnie udowadniał w Reprezentacji! Zawsze tez wspominam świetny występ Szymona Marciniaka, który zaskoczył wszystkich bardzo dobrym wyszkoleniem technicznym, oraz szeregiem piłkarskich anegdot i ciekawostkami sędziowskimi.

Czy popularność z Ligi + Extra przekłada się na popularność Pańskiej akademii?

Oczywiście. TURBO Football Academy jest już rozpoznawalną marką zarówno wśród dzieci oraz ich rodziców, trenerów czy organizatorów turniejów. Pomimo, że jesteśmy dość młodą akademią, to możemy się pochwalić wieloma zawodnikami i (co ważne i cieszy) zawodniczkami! Zawsze wspominam zdarzenie, gdy jeszcze przed pierwszymi treningami mieliśmy zaproszenie na dwa ogólnopolskie turnieje. Natomiast warto podkreślić fakt, że za TURBO Football Academy stoją świetni trenerzy, doskonała atmosfera na treningach i meczach oraz szereg atrakcji poza sportowych. Nasze hasło to „Więcej Niż Piłka” i tak tez prowadzimy nasza akademię. Mamy świadomość, że czynnie uczestniczymy w procesie wychowywania dzieci!

Którego gościa programu zapamiętał pan najbardziej nietypowo?

W pamięci zapadają mi na ogół ci najbardziej rozmowni bohaterowie! Wspomniałem już Szymona, ale nie należy zapominać o Krzyśku Wronie (Amp Football), czy Tomaszu Hajto. Miałem okazje zmierzyć się z Bartkiem Kaputką, czy Kasią Kiedrzynek – bramkarką PSG, która wykręciła bardzo dobry wynik.

Rola bramkarza Turbokozaka? Na poważnie czy jednak w niektórych sytuacjach dla zabawy?

Mam to szczęście, że pełnie role bramkarza w jakby nie było programie piłkarsko rozrywkowym, ale tak jak zawodnicy chcą się pokazać z jak najlepszej strony, tak ja też staram się dobrze prezentować w konfrontacjach z nimi. W końcu rola bramkarza jest zatrzymywać strzelców.

Czy poza piłką nożną posiada pan inne pasje? hobby?

Poza piłka nożna to podróże, często jeżdżę zarówno na TurboKozaka jak i mecze RAP, tak wiec gdybym nie kochał podróżować męczyłbym się bardzo. Moją pasją są też motocykle. Jestem szczęśliwym posiadaczem motocykla z duszą i gdy tylko pogoda dopisuje a ja mam czas, to ruszam ku przygodzie. Jestem tez pasjonatem literatury szpiegowskiej oraz biografii – zwłaszcza tych piłkarskich.

Razem z Reprezentacją Artystów był Pan na MŚ w Rosji… Na jakich obiektach byliście? Co ciekawego widzieliście?

W Rosji RAP był już cztery razy, ostatni turniej rozgrywany był na obiektach Lokomotivu Moskwa. Zbyt wiele czasu na zwiedzanie nie było, bo jednak trudy turnieju dawały o sobie znać, mecze były rozgrywane co 2 dni. Ale oczywiście pozycje obowiązkowe na mapie Moskwy takie jak Plac Czerwony, rejs statkiem po Moskwie, czy spacer po Parku Gorkiego zostały „zaliczone”. Szczęśliwie trafiliśmy na Dzień Rosji i wielki koncert właśnie na Placu Czerwonym, więc było coś dla duszy i dla ciała! Zresztą  Moskwa zawsze robi na mnie dobre wrażenie, imponujące wielkie miasto!

Pozycja bramkarza kojarzy się głównie z pozycją na której gra się z przymusu. Rzeczywiście tak jest? A może w dzisiejszych czasach są sposoby żeby przekonać dzieci do pozycji bramkarza?

Minęły czasy hasła „gruby na bramkę”. Na szczęście mnie one nie dotyczyło. Rzeczywiście wszyscy zawsze chcą strzelać gole, kibice dla goli przychodzą na mecze, a bramkarz jest tą postacią która ma przeszkodzić w dostarczeniu tej rozrywki. Jest to szalenie odpowiedzialna pozycja, ewentualne błędy na ogół kończą się stratą gola i tkwią w pamięci o wiele głębiej niż świetne interwencje. Rozmawiając z potencjalnymi przyszłymi bramkarzami wspominam im o ogromnej odpowiedzialności, ale też urokach bycia bramkarzem. Świetne parady działają na wyobraźnię młodych piłkarzy, inny kolor koszulki, czy możliwość posiadania rękawic też. Najważniejsze by dzieci chciały uprawiać sport. W moim przypadku konkretnie piłkę nożną Jeśli ten warunek jest spełniony, to na specjalizacje i obranie pozycji bramkarza, czy trening bramkarski przyjdzie czas i chęci.

Na koniec szybka ankieta.

ULUBIONY KLUB ZAGRANICZNY? – SOUTHAMPTON FC
NAJLEPSZY PIŁKARZ W HISTORII PIŁKI NOŻNEJ? – Zinedine Zidane
NAJLEPSZY WSPÓŁCZESNY PIŁKARZ NA TWOJEJ POZYCJI? – De Gea
CZŁOWIEK KTÓREGO PODZIWIASZ?- Mój Przyjaciel z Reprezentacji Artystów Polskich, Olaf Lubaszenko mega inteligentny i zabawny człowiek
BUTY W KTÓRYCH GRASZ?  – Adidas Ace
WYMARZONY SAMOCHÓD? – Range Rover
NAJWIĘKSZE OSIĄGNIĘCIE SPORTOWE?- udział jako kapitan Reprezentacji Artystów Polskich na Mistrzostwach Świata Artystów
CEL SPORTOWY? Nie gram w żadnej lidze, więc odpowiem tak: dobre mecze w RAP i Reprezentacji Dziennikarzy, a z punktu widzenia trenerskiego to sukcesy TURBO Football Academy nie tylko te ligowe ale te codzienne, wywołujące uśmiech na twarzach naszych młodych piłkarzy
ULUBIONA POTRAWA? Różne makarony, w odpowiednim miejscu, czasie i towarzystwie
NAJLEPSZY PIŁKARZ Z KTÓRYM GRAŁEŚ W JEDNEJ DRUŻYNIE? – Dariusz Dziekanowski
NAJLEPSZY PIŁKARZ PRZECIWKO KTÓREMU GRAŁEŚ? – Tez Darek Dziekanowski i Mirek Okoński